Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Björknäsgymnasiet Enhet 1

Idrottsgatan 4, BodenGymnasieskolaKommun
Genomsnittlig betygspoäng

12,8 i genomsnittlig betygspoäng

Högre betygspoäng betyder högre betyg vid gymnasieexamen. 2025. Källa: Kolada.

Björknäsgymnasiet Enhet 1 är en kommunal gymnasieskola i Boden, Norrbottens län.

160 elever gick här läsåret 2025/26.

Björknäsgymnasiet Enhet 2 ligger 50 meter härifrån fågelvägen — ingen annan gymnasieskola ligger närmare.

Boden har 5 aktiva gymnasieskolor i registret.

Källor: Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Björknäsgymnasiet Enhet 1

Skolform
Gymnasieskola
Huvudman
Bodens Kommun
Ort
Boden
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Gymnasieskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Gymnasieskola

Elever per lärare
7,3

Riket 12,2 (1202 skolor)

Tidigare: 2024/25: 6,3 · 2023/24: 7,7

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
71,8 %

Riket 78,4 % (1129 skolor)

Tidigare: 2024/25: 77,8 % · 2023/24: 76,8 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Genomsnittlig betygspoäng
12,8

Riket 14,5 (1020 skolor)

Tidigare: 2024: 13,7

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Examen inom 3 år
17,5 %

Riket 72,1 % (956 skolor)

Tidigare: 2024: 37 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Gymnasieskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 160

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
7,3

Skolverket 2025/26

2024/25: 6,32023/24: 7,72022/23: 32021/22: 5,6

Legitimerade lärare
71,8 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 77,8 %2023/24: 76,8 %2022/23: 74 %2021/22: 81,5 %

Speciallärare/specialpedagoger
0,5 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 2,8 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 4 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 3,1 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 5,5 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 0,4 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 0,5 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 1,4 heltidstjänster per 100 elever

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Bodens KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-2767Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Idrottsgatan 4, 96164 Boden
Postadress
Kvarngatan 5, 96134 Boden
Kommun
Boden
Län
Norrbottens län
Telefon
092-16 25 00
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
kommunen@boden.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.boden.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Åsa LundgrenVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
GymnasieskolaVerifierad

Gymnasieprogram

  • Individuellt Alternativ
  • Rest.-O Livsmedelsprogrammet
  • Språkintroduktion
  • Vård O Omsorgsprogrammet
  • Yrkesintroduktion

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Boden skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Gymnasieskola

Gymnasieprogram

Program i registret. Utbudet kan variera mellan läsår.

  • Individuellt Alternativ
  • Rest.-O Livsmedelsprogrammet
  • Språkintroduktion
  • Vård O Omsorgsprogrammet
  • Yrkesintroduktion

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Åsa Lundgren

Vanliga frågor

Frågor och svar om Björknäsgymnasiet Enhet 1

Vem driver Björknäsgymnasiet Enhet 1?+

Bodens Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-2767.

Var ligger Björknäsgymnasiet Enhet 1?+

Idrottsgatan 4, 96164, Boden.

Hur når jag Björknäsgymnasiet Enhet 1?+

Via telefon 092-16 25 00, e-post kommunen@boden.se och webbplatsen http://www.boden.se. Rektor är Åsa Lundgren.

Vilka gymnasieprogram finns på Björknäsgymnasiet Enhet 1?+

Enligt registret: Individuellt Alternativ, Rest.-O Livsmedelsprogrammet, Språkintroduktion, Vård O Omsorgsprogrammet och Yrkesintroduktion.

Hur söker man till Björknäsgymnasiet Enhet 1?+

Björknäsgymnasiet Enhet 1 är kommunal, så ansökan görs i Bodens skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Björknäsgymnasiet Enhet 1

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Björknäsgymnasiet Enhet 1 ännu.Skriv det första

Alla gymnasieskolor i Boden

Om uppgifterna

Skolenhetskod 32960825. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer