Besebäckens Förskola
4,6 barn per årsarbetare, kommunen 5,2
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 30 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Besebäckens Förskola är en kommunal förskola i Partille, Västra Götalands län.
Här går det 4,6 barn per årsarbetare. Två andra förskolor i Partille har samma tal, och av de 30 förskolorna med uppgiften har två färre.
Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått ned från 6,8 till 4,6 (år 2025).
Närmaste andra förskola är Mellby Förskola, 150 meter bort fågelvägen.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Lediga jobb på Besebäckens Förskola
Förskollärare till Besebäckens förskola, Partille kommun! (öppnas i ny flik)
Förskollärare · Heltid · Sista ansökningsdag 8 november 2026
Källa: Platsbanken, Arbetsförmedlingen. Ansökan görs i originalannonsen.
Snabbfakta om Besebäckens Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Partille Kommun
- Ort
- Partille
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Partille
- Här går det 4,6 barn per årsarbetare. Två andra förskolor i Partille har samma tal, och av de 30 förskolorna med uppgiften har två färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per barngrupp är 15,5 på förskolan. Bland Partilles 31 förskolor med uppgiften är det fem som har färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 10,3 på förskolan. Talet delas med en annan förskola i Partille; av kommunens 30 förskolor med uppgiften har nio färre. (Kolada 2025)
- Andelen legitimerade förskollärare är 44,1 % på förskolan. 17 av Partilles 30 förskolor med uppgiften har en högre andel, tolv har en lägre andel. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått ned från 6,8 till 4,6 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 13,1; år 2025 var det 10,3. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per barngrupp 19,5; år 2025 var det 15,5. (Kolada 2019–2025)
- Andelen legitimerade förskollärare har sjunkit från 51,3 % år 2019 till 44,1 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 4,6
Partilles snitt 5,2 (30 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5,7 · 2023: 5,9
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 44,1 %
Partilles snitt 45 % (30 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 43,9 % · 2023: 47 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 15,5
Partilles snitt 17,7 (31 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 19,5 · 2023: 19
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10,3
Partilles snitt 12,3 (30 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 13 · 2023: 12,4
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 4,6
Kolada 2025
2024: 5,72023: 5,92022: 5,62021: 6,5
- Barn per barngrupp
- 15,5
Kolada 2025
2024: 19,52023: 192022: 202021: 20
- Förskollärare med legitimation
- 44,1 %
Kolada 2025
2024: 43,9 %2023: 47 %2022: 52,8 %2021: 50 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10,3
Kolada 2025
2024: 132023: 12,42022: 10,52021: 12,9
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Partille KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Mellbyvägen 62, 43331 Partille
- Kommun
- Partille
- Län
- Västra Götalands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Partille skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Besebäckens Förskola
Vem driver Besebäckens Förskola?+
Partille Kommun (kommun).
Var ligger Besebäckens Förskola?+
Mellbyvägen 62, 43331, Partille.
Hur söker man plats på Besebäckens Förskola?+
Besebäckens Förskola är kommunal, så plats söks hos Partille.
Intresseanmälan
Hör av er till Besebäckens Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Besebäckens Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E593353. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
