Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Bergstadens Förskola

Stengatan 139, LuleåFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

4,8 barn per årsarbetare, kommunen 5,2

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 51 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Bergstadens Förskola är en kommunal förskola i Luleå, Norrbottens län.

Förskolan har 18 barn per barngrupp. Talet delas med fyra andra förskolor i Luleå; av kommunens 53 förskolor med uppgiften har åtta fler.

Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått ned från 6,5 till 4,8 (år 2025).

Fågelvägen 100 meter bort finns närmaste andra förskola: Stenåsens Förskola.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Bergstadens Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Luleå Kommun
Ort
Luleå
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Luleå

  • Förskolan har 18 barn per barngrupp. Talet delas med fyra andra förskolor i Luleå; av kommunens 53 förskolor med uppgiften har åtta fler. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per årsarbetare är 4,8 på förskolan. Samma tal har en annan förskola bland Luleås 51 förskolor med uppgiften. Åtta har färre. (Kolada 2025)
  • Här är 51,8 % av personalen legitimerade förskollärare. Luleå har 51 förskolor med uppgiften, och elva av dem har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare är 9,3 på förskolan. Bland de 51 förskolorna i Luleå med uppgiften är det 23 som har fler och 27 som har färre. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått ned från 6,5 till 4,8 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Andelen legitimerade förskollärare har sjunkit från 62,3 % år 2019 till 51,8 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 10,4; år 2025 var det 9,3. (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått upp från 17,3 till 18 (år 2025). (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
4,8

Luleås snitt 5,2 (51 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 4,8 · 2023: 5,8

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
51,8 %

Luleås snitt 57,4 % (51 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 58,6 % · 2023: 55,1 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
18

Luleås snitt 16,2 (53 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 18,7 · 2023: 16,3

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
9,3

Luleås snitt 9,5 (51 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 8,2 · 2023: 10,4

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
4,8

Kolada 2025

2024: 4,82023: 5,82022: 6,72021: 7,1

Barn per barngrupp
18

Kolada 2025

2024: 18,72023: 16,32022: 17,52021: 17,3

Förskollärare med legitimation
51,8 %

Kolada 2025

2024: 58,6 %2023: 55,1 %2022: 58,7 %2021: 66,5 %

Barn per legitimerad förskollärare
9,3

Kolada 2025

2024: 8,22023: 10,42022: 11,52021: 10,7

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Luleå KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Stengatan 139, 97252 Luleå
Kommun
Luleå
Län
Norrbottens län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Luleå skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Bergstadens Förskola

Vem driver Bergstadens Förskola?+

Luleå Kommun (kommun).

Var ligger Bergstadens Förskola?+

Stengatan 139, 97252, Luleå.

Hur söker man plats på Bergstadens Förskola?+

Bergstadens Förskola är kommunal, så plats söks hos Luleå.

Intresseanmälan

Hör av er till Bergstadens Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Bergstadens Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Luleå

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E902145. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer