Bergsgårdens Förskola Karshult
4,3 barn per årsarbetare, kommunen 4,9
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 102 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Bergsgårdens Förskola Karshult är en fristående förskola i Jönköping, Jönköpings län.
Antalet barn per legitimerad förskollärare är 6 på förskolan. Talet delas med en annan förskola i Jönköping; av kommunens 102 förskolor med uppgiften har åtta färre.
Huvudman är Bergsgårdens Förskola.
Fågelvägen 900 meter bort finns närmaste andra förskola: Åsa Förskola.
Källor: Kolada 2025
Snabbfakta om Bergsgårdens Förskola Karshult
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Bergsgårdens Förskola
- Ort
- TABERG, Jönköping kommun
- Kommunal eller fristående
- Enskild
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Så söker du i Jönköping
Söka förskoleplats
E-tjänst: Edlevo
Jönköping kommuns sidaLäst på kommunens sida 16 oktober 2026.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Jönköping
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 6 på förskolan. Talet delas med en annan förskola i Jönköping; av kommunens 102 förskolor med uppgiften har åtta färre. (Kolada 2025)
- Förskolan har 11,5 barn per barngrupp. Talet delas med en annan förskola i Jönköping; av kommunens 102 förskolor med uppgiften har tolv färre. (Kolada 2025)
- Andelen legitimerade förskollärare är 71 % på förskolan. Jönköping har 102 förskolor med uppgiften, och 14 av dem har en högre andel. (Kolada 2025)
- Förskolan har 4,3 barn per årsarbetare. Talet delas med sex andra förskolor i Jönköping; av kommunens 102 förskolor med uppgiften har 21 färre. (Kolada 2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 4,3
Jönköpings snitt 4,9 (102 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 71 %
Jönköpings snitt 56,8 % (102 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 11,5
Jönköpings snitt 14,4 (102 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 6
Jönköpings snitt 9,1 (102 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 4,3
Kolada 2025
- Barn per barngrupp
- 11,5
Kolada 2025
- Förskollärare med legitimation
- 71 %
Kolada 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 6
Kolada 2025
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Bergsgårdens FörskolaVerifierad
- Typ
- EnskildVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Centrumplan 3, 56242 Taberg
- Kommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Bergsgårdens Förskola Karshult
Vem driver Bergsgårdens Förskola Karshult?+
Bergsgårdens Förskola (enskild).
Var ligger Bergsgårdens Förskola Karshult?+
CENTRUMPLAN 3, 56242, TABERG, Jönköping.
Hur söker man plats på Bergsgårdens Förskola Karshult?+
Bergsgårdens Förskola Karshult har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Bergsgårdens Förskola.
Intresseanmälan
Hör av er till Bergsgårdens Förskola Karshult
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Bergsgårdens Förskola Karshult ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E849595. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
