Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Backstugans Förskola

Mäster Olofs Väg, HässleholmFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

5,4 barn per årsarbetare, kommunen 5,3

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 33 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Backstugans Förskola är en kommunal förskola i Hässleholm, Skåne län.

Andelen legitimerade förskollärare är 41,9 % på förskolan. Samma tal har en annan förskola bland Hässleholms 33 förskolor med uppgiften. Två har en lägre andel.

Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 35,7 % till 41,9 % (år 2025).

Närmaste andra förskola är Ängslyckans Förskola, 2,5 km bort fågelvägen.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Backstugans Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Hässleholms Kommun
Ort
Hässleholm
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Hässleholm

  • Andelen legitimerade förskollärare är 41,9 % på förskolan. Samma tal har en annan förskola bland Hässleholms 33 förskolor med uppgiften. Två har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per barngrupp är 17,3 på förskolan. Talet delas med tre andra förskolor i Hässleholm; av kommunens 34 förskolor med uppgiften har tre fler. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 12,9 barn per legitimerad förskollärare. Bland Hässleholms 33 förskolor med uppgiften är det tre som har fler. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 5,4 barn per årsarbetare. Bland de 33 förskolorna i Hässleholm med uppgiften är det 14 som har fler och 18 som har färre. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 35,7 % till 41,9 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per årsarbetare har stigit från 4,7 år 2019 till 5,4 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per barngrupp har sjunkit från 18,7 år 2019 till 17,3 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 13,2 år 2019 till 12,9 år 2025. (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
5,4

Hässleholms snitt 5,3 (33 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 5,1 · 2023: 7,5

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
41,9 %

Hässleholms snitt 58,7 % (33 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 31,9 % · 2023: 39,5 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
17,3

Hässleholms snitt 15,7 (34 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 16 · 2023: 19

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
12,9

Hässleholms snitt 9,6 (33 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 16 · 2023: 19

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
5,4

Kolada 2025

2024: 5,12023: 7,52022: 62021: 5,3

Barn per barngrupp
17,3

Kolada 2025

2024: 162023: 192022: 18,32021: 20

Förskollärare med legitimation
41,9 %

Kolada 2025

2024: 31,9 %2023: 39,5 %2022: 22 %2021: 27,6 %

Barn per legitimerad förskollärare
12,9

Kolada 2025

2024: 162023: 192022: 27,52021: 19,1

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Hässleholms KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Mäster Olofs Väg, 28123 Hässleholm
Kommun
Hässleholm
Län
Skåne län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Hässleholm skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Backstugans Förskola

Vem driver Backstugans Förskola?+

Hässleholms Kommun (kommun).

Var ligger Backstugans Förskola?+

Mäster Olofs Väg, 28123, Hässleholm.

Hur söker man plats på Backstugans Förskola?+

Backstugans Förskola är kommunal, så plats söks hos Hässleholm.

Intresseanmälan

Hör av er till Backstugans Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Backstugans Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Hässleholm

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E124966. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer