Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Attarp anpassad grundskola 7–9

Attarpsvägen 7, JönköpingAnpassad grundskolaKommun

Attarp anpassad grundskola 7–9 är en kommunal anpassad grundskola i Jönköping, Jönköpings län.

Här går det 5,3 elever per lärare. Ingen av de 7 anpassade grundskolorna i Jönköping med uppgiften har fler.

Skolan tar emot elever i årskurs 7–9.

Fågelvägen 1,1 km bort finns närmaste andra anpassad grundskola: Nyarpsskolan.

Källor: Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Attarp anpassad grundskola 7–9

Skolform
Anpassad grundskola
Årskurser
7–9
Huvudman
Jönköpings Kommun
Ort
Bankeryd, Jönköping kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra anpassade grundskolor i Jönköping

  • Här går det 5,3 elever per lärare. Ingen av de 7 anpassade grundskolorna i Jönköping med uppgiften har fler. (Skolverket 2025/26)

Anpassad grundskola

Elever per lärare
5,3

Jönköpings snitt 3,6 (7 skolor) · Riket 4,3 (427 skolor)

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Anpassad grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Elever per lärare
5,3

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket

Speciallärare/specialpedagoger
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Jönköpings KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-0530Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Attarpsvägen 7, 56433 Bankeryd
Postadress
Attarpsvägen 7, 56433 Bankeryd
Kommun
Jönköping
Län
Jönköpings län
Telefon
036-10 21 32
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
utbildningsenhet.attarp6-9@jonkoping.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.jonkoping.se/attarpsskolan6-9
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Harald Filipsson ForsankerVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Anpassad grundskolaVerifierad
Årskurser
7–9Verifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Jönköping skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Anpassad grundskola

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 7
  • Åk 8
  • Åk 9

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Harald Filipsson Forsanker

Vanliga frågor

Frågor och svar om Attarp anpassad grundskola 7–9

Vem driver Attarp anpassad grundskola 7–9?+

Jönköpings Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-0530.

Var ligger Attarp anpassad grundskola 7–9?+

Attarpsvägen 7, 56433, Bankeryd, Jönköping.

Vilka årskurser finns på Attarp anpassad grundskola 7–9?+

Årskurs 7–9, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Attarp anpassad grundskola 7–9?+

Via telefon 036-10 21 32, e-post utbildningsenhet.attarp6-9@jonkoping.se och webbplatsen http://www.jonkoping.se/attarpsskolan6-9. Rektor är Harald Filipsson Forsanker.

Hur söker man till Attarp anpassad grundskola 7–9?+

Attarp anpassad grundskola 7–9 är kommunal, så ansökan görs i Jönköpings skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Attarp anpassad grundskola 7–9

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Anpassad grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Attarp anpassad grundskola 7–9 ännu.Skriv det första

Alla anpassade grundskolor i Jönköping

Om uppgifterna

Skolenhetskod 39202551. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer