Arken, Tynnereds Kyrka
3,1 barn per årsarbetare, kommunen 4,9
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 367 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Arken, Tynnereds Kyrka är en fristående förskola i Göteborg, Västra Götalands län.
Här går det 3,1 barn per årsarbetare. Tre andra förskolor i Göteborg har samma tal, och av de 367 förskolorna med uppgiften har fem färre.
Huvudman är Västra Frölunda pastorat.
Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 16,3 år 2019 till 8,5 år 2025.
Fågelvägen 450 meter bort finns närmaste andra förskola: Mumin.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Arken, Tynnereds Kyrka
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Västra Frölunda pastorat
- Ort
- Västra Frölunda, Göteborg kommun
- Kommunal eller fristående
- Enskild
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Göteborg
- Här går det 3,1 barn per årsarbetare. Tre andra förskolor i Göteborg har samma tal, och av de 367 förskolorna med uppgiften har fem färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 8,5 på förskolan. Fyra andra förskolor i Göteborg har samma tal, och av de 356 förskolorna med uppgiften har 23 färre. (Kolada 2025)
- Förskolan har 17 barn per barngrupp. Talet delas med 15 andra förskolor i Göteborg; av kommunens 374 förskolor med uppgiften har 147 färre. (Kolada 2025)
- Förskolan har 37 % legitimerade förskollärare. En annan förskola i Göteborg har samma tal, och av de 368 förskolorna med uppgiften har 178 en lägre andel. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 16,3 år 2019 till 8,5 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 5,6 år 2019 till 3,1 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått ned från 22 till 17 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 34,6 % år 2019 till 37 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 3,1
Göteborgs snitt 4,9 (367 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 3,6 · 2023: 3,8
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 37 %
Göteborgs snitt 37,7 % (368 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 35,7 % · 2023: 40 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 17
Göteborgs snitt 17,2 (374 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 20 · 2023: 19
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,5
Göteborgs snitt 14 (356 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 10 · 2023: 9,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 3,1
Kolada 2025
2024: 3,62023: 3,82022: 4,62021: 4,3
- Barn per barngrupp
- 17
Kolada 2025
2024: 202023: 192022: 192021: 20
- Förskollärare med legitimation
- 37 %
Kolada 2025
2024: 35,7 %2023: 40 %2022: 15,7 %2021: 14 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,5
Kolada 2025
2024: 102023: 9,52022: 28,82021: 30,4
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Västra Frölunda pastoratVerifierad
- Typ
- EnskildVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Turkosgatan 1, 42147 Västra Frölunda
- Kommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Arken, Tynnereds Kyrka
Vem driver Arken, Tynnereds Kyrka?+
Västra Frölunda pastorat (enskild).
Var ligger Arken, Tynnereds Kyrka?+
Turkosgatan 1, 42147, Västra Frölunda, Göteborg.
Hur söker man plats på Arken, Tynnereds Kyrka?+
Arken, Tynnereds Kyrka har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Västra Frölunda pastorat.
Intresseanmälan
Hör av er till Arken, Tynnereds Kyrka
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Arken, Tynnereds Kyrka ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E649439. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
