Ängåsgatan 21 Förskola
5,8 barn per årsarbetare, kommunen 4,9
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 367 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Ängåsgatan 21 Förskola är en kommunal förskola i Göteborg, Västra Götalands län.
Förskolan har 20 barn per barngrupp. Talet delas med 22 andra förskolor i Göteborg; av kommunens 374 förskolor med uppgiften har 29 fler.
År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 14; år 2025 var det 19,6.
Svetsaregatan 101 Förskola ligger 400 meter härifrån fågelvägen — ingen annan förskola ligger närmare.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Ängåsgatan 21 Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Göteborgs Kommun
- Ort
- Västra Frölunda, Göteborg kommun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Göteborg
- Förskolan har 20 barn per barngrupp. Talet delas med 22 andra förskolor i Göteborg; av kommunens 374 förskolor med uppgiften har 29 fler. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 19,6 på förskolan. Bland Göteborgs 356 förskolor med uppgiften är det 29 som har fler. (Kolada 2025)
- Antalet barn per årsarbetare är 5,8 på förskolan. Samma tal har sex andra förskolor bland Göteborgs 367 förskolor med uppgiften. 32 har fler. (Kolada 2025)
- Förskolan har 29,7 % legitimerade förskollärare. Talet delas med två andra förskolor i Göteborg; av kommunens 368 förskolor med uppgiften har 79 en lägre andel. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 14; år 2025 var det 19,6. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 35,4 %; år 2025 var det 29,7 %. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått upp från 5 till 5,8 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per barngrupp har stigit från 18,7 år 2019 till 20 år 2025. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 5,8
Göteborgs snitt 4,9 (367 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5,8 · 2023: 5,2
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 29,7 %
Göteborgs snitt 37,7 % (368 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 26,6 % · 2023: 43 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 20
Göteborgs snitt 17,2 (374 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 21 · 2023: 20,3
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 19,6
Göteborgs snitt 14 (356 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 21,7 · 2023: 12,2
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 5,8
Kolada 2025
2024: 5,82023: 5,22022: 5,72021: 6,3
- Barn per barngrupp
- 20
Kolada 2025
2024: 212023: 20,32022: 19,72021: 20,3
- Förskollärare med legitimation
- 29,7 %
Kolada 2025
2024: 26,6 %2023: 43 %2022: 65 %2021: 60,8 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 19,6
Kolada 2025
2024: 21,72023: 12,22022: 8,72021: 10,3
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Göteborgs KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Ängåsgatan 21, 42123 Västra Frölunda
- Kommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Göteborg skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Ängåsgatan 21 Förskola
Vem driver Ängåsgatan 21 Förskola?+
Göteborgs Kommun (kommun).
Var ligger Ängåsgatan 21 Förskola?+
Ängåsgatan 21, 42123, Västra Frölunda, Göteborg.
Hur söker man plats på Ängåsgatan 21 Förskola?+
Ängåsgatan 21 Förskola är kommunal, så plats söks hos Göteborg.
Intresseanmälan
Hör av er till Ängåsgatan 21 Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Ängåsgatan 21 Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E617709. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
