Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Andante Törnbacken

Törnbacken 2, SolnaFörskolaEnskild
Barn per årsarbetare

6,0 barn per årsarbetare, kommunen 5,3

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 45 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Andante Törnbacken är en fristående förskola i Solna, Stockholms län.

Här går det 6 barn per årsarbetare. Bara fem av de 45 förskolorna i Solna med uppgiften har fler.

Huvudman är Pras Aktiebolag.

Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 3,9 % år 2019 till 27 % år 2025.

Närmaste andra förskola är Borgens Förskola, 250 meter bort fågelvägen.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Andante Törnbacken

Skolform
Förskola
Huvudman
Pras Aktiebolag
Ort
Solna
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Solna

  • Här går det 6 barn per årsarbetare. Bara fem av de 45 förskolorna i Solna med uppgiften har fler. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 27 % legitimerade förskollärare. Solna har 45 förskolor med uppgiften, och sex av dem har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 22,2 barn per legitimerad förskollärare. Solna har 45 förskolor med uppgiften, och sex av dem har fler. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per barngrupp är 16,5 på förskolan. I Solna finns 45 förskolor med uppgiften. 17 av dem har fler och 27 har färre. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 3,9 % år 2019 till 27 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 157,8 år 2019 till 22,2 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått ned från 6,2 till 6 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per barngrupp har stigit från 16 år 2019 till 16,5 år 2025. (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
6

Solnas snitt 5,3 (45 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 4,9 · 2023: 5

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
27 %

Solnas snitt 36,7 % (45 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 21,9 % · 2023: 11,7 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
16,5

Solnas snitt 15,7 (45 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 17 · 2023: 15

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
22,2

Solnas snitt 16,2 (45 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 22,5 · 2023: 42,3

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
6

Kolada 2025

2024: 4,92023: 52022: 5,52021: 5,2

Barn per barngrupp
16,5

Kolada 2025

2024: 172023: 152022: 16,52021: 15

Förskollärare med legitimation
27 %

Kolada 2025

2024: 21,9 %2023: 11,7 %2022: 2,2 %2021: 15,3 %

Barn per legitimerad förskollärare
22,2

Kolada 2025

2024: 22,52023: 42,32021: 34,42019: 157,8

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Pras AktiebolagVerifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Törnbacken 2, 16935 Solna
Kommun
Solna
Län
Stockholms län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Andante Törnbacken

Vem driver Andante Törnbacken?+

Pras Aktiebolag (enskild).

Var ligger Andante Törnbacken?+

Törnbacken 2, 16935, Solna.

Hur söker man plats på Andante Törnbacken?+

Andante Törnbacken har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Pras Aktiebolag.

Intresseanmälan

Hör av er till Andante Törnbacken

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Andante Törnbacken ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Solna

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E800461. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer