Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola

Fredriksbergsvägen 36, FalköpingAnpassad gymnasieskolaKommun

Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola är en kommunal anpassad gymnasieskola i Falköping, Västra Götalands län.

Närmaste andra anpassad gymnasieskola är Olinsgymnasiet i Skara, 25,4 km bort fågelvägen.

Snabbfakta om Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola

Skolform
Anpassad gymnasieskola
Huvudman
Falköpings Kommun
Ort
Falköping
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Anpassad gymnasieskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Anpassad gymnasieskola

Elever per lärare
3,9

Riket 4,2 (167 skolor)

Tidigare: 2024/25: 3,5 · 2023/24: 3,5

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
17 %

Riket 16,9 % (83 skolor)

Tidigare: 2023/24: 8,7 % · 2022/23: 7,6 %

Skolans tal: Skolverket, 2024/25

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Anpassad gymnasieskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Elever per lärare
3,9

Skolverket 2025/26

2024/25: 3,52023/24: 3,52022/23: 3,92021/22: 4

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 17 %2023/24: 8,7 %2022/23: 7,6 %2021/22: 9 %

Speciallärare/specialpedagoger
34,5 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 38,7 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 21,1 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 24,6 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 34 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 1 heltidstjänster per 100 elever2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Falköpings KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-1744Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Fredriksbergsvägen 36, 52144 Falköping
Postadress
Falköpings kommun, 52181 Falköping
Kommun
Falköping
Län
Västra Götalands län
Telefon
051-588 60 00
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
alleberg@falkoping.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.falkoping.se/allebergsgymnasiet
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Catharina UngVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Anpassad gymnasieskolaVerifierad

Gymnasieprogram

  • Individuella Program
  • Program Hälsa, Vård O Oms.

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Falköping skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Anpassad gymnasieskola

Gymnasieprogram

Program i registret. Utbudet kan variera mellan läsår.

  • Individuella Program
  • Program Hälsa, Vård O Oms.

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Catharina Ung

Vanliga frågor

Frågor och svar om Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola

Vem driver Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola?+

Falköpings Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-1744.

Var ligger Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola?+

Fredriksbergsvägen 36, 52144, Falköping.

Hur når jag Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola?+

Via telefon 051-588 60 00, e-post alleberg@falkoping.se och webbplatsen http://www.falkoping.se/allebergsgymnasiet. Rektor är Catharina Ung.

Vilka gymnasieprogram finns på Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola?+

Enligt registret: Individuella Program och Program Hälsa, Vård O Oms..

Hur söker man till Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola?+

Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola är kommunal, så ansökan görs i Falköpings skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Ållebergsgymnasiet anpassad gymnasieskola ännu.Skriv det första

Alla anpassade gymnasieskolor i Falköping

Om uppgifterna

Skolenhetskod 29374799. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer