Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2

Tullängsgatan 7, ÖrebroKommunal vuxenutbildningKommun

Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2 är en kommunal kommunal vuxenutbildning i Örebro, Örebro län.

Örebros grundskolor har i snitt 12,3 — elever per lärare. Siffran är kommunens; för den här skolan redovisas inget eget tal.

Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 3 ligger 50 meter härifrån fågelvägen — ingen annan kommunal vuxenutbildning ligger närmare.

Örebro har 16 aktiva grundskolor i registret.

Källor: Kommunens snitt av 60 grundskolor, Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2

Skolform
Kommunal vuxenutbildning
Huvudman
Örebro Kommun
Ort
Örebro
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Kommunal vuxenutbildning, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Alla mått för skolan

Ingen statistik hos Skolverket ännu

Skolverket publicerar inte statistik för alla skolenheter — det gäller ofta nystartade enheter och små enheter. Så snart uppgifterna finns hämtar vi dem automatiskt.

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Örebro KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-1967Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Tullängsgatan 7, 70225 Örebro
Postadress
Box 31170, 70135 Örebro
Kommun
Örebro
Län
Örebro län
Telefon
019-21 66 24
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
tullangsgymnasiet@orebro.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.orebro.se/tullangsgymnas
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Petra JärrenbergVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Kommunal vuxenutbildningVerifierad

Komvux-nivåer

  • Gymnasial Nivå

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Örebro skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Kommunal vuxenutbildning

Komvux-nivåer

Nivåer inom kommunal vuxenutbildning.

  • Gymnasial Nivå

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Petra Järrenberg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2

Vem driver Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2?+

Örebro Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-1967.

Var ligger Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2?+

Tullängsgatan 7, 70225, Örebro.

Hur når jag Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2?+

Via telefon 019-21 66 24, e-post tullangsgymnasiet@orebro.se och webbplatsen http://www.orebro.se/tullangsgymnas. Rektor är Petra Järrenberg.

Hur söker man till Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2?+

Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2 är kommunal, så ansökan görs i Örebros skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Tullängsgymnasiets vuxenutbildning 2 ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Örebro

Om uppgifterna

Skolenhetskod 94099288. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer