Specialpedagogisk resursgrupp
Specialpedagogisk resursgrupp är en kommunal central insamlingsenhet i Helsingborg, Skåne län.
I Helsingborg är antalet elever per lärare i snitt 12,2 bland kommunens grundskolor. För den här skolan saknas uppgiften.
Närmaste andra central insamlingsenhet är Modersmålsundervisning, 3,8 km bort fågelvägen.
Helsingborg har 2 aktiva grundskolor i registret.
Källor: Kommunens snitt av 57 grundskolor, Skolverket 2025/26
Snabbfakta om Specialpedagogisk resursgrupp
- Skolform
- Central insamlingsenhet
- Huvudman
- Helsingborgs Kommun
- Ort
- Helsingborg
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Skolverket skolenhetsregistret.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Central insamlingsenhet, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
- Central Insamlingsenhet Enskild verksamhet
21,3 km fågelvägen · Ängelholm · Kommun
- Central insamlingsenhet
Officiell statistik
Siffror om skolan
Alla mått för skolan
Ingen statistik hos Skolverket ännu
Skolverket publicerar inte statistik för alla skolenheter — det gäller ofta nystartade enheter och små enheter. Så snart uppgifterna finns hämtar vi dem automatiskt.
Grunddata från Skolverket
Officiella uppgifter
Källa: Skolverket skolenhetsregistret, hämtad 24 oktober 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Helsingborgs KommunVerifierad
- Organisationsnummer
- 212000-1157Verifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Östra Allén 16, 25189 Helsingborg
- Postadress
- Östra Allén 16, 25189 Helsingborg
- Kommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Telefon
- 042-10 61 23Uppgift från Skolverket skolenhetsregistret
- E-post
- skol.fritidsforvaltning@helsingborg.seUppgift från Skolverket skolenhetsregistret
- Webbplats
- helsingborg.seUppgift från Skolverket skolenhetsregistret
Utbildning
- Verksamhet
- Central insamlingsenhetVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Skolan är kommunal, så ansökan görs i Helsingborg skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Specialpedagogisk resursgrupp
Vem driver Specialpedagogisk resursgrupp?+
Helsingborgs Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-1157.
Var ligger Specialpedagogisk resursgrupp?+
Östra Allén 16, 25189, Helsingborg.
Hur når jag Specialpedagogisk resursgrupp?+
Via telefon 042-10 61 23, e-post skol.fritidsforvaltning@helsingborg.se och webbplatsen helsingborg.se.
Hur söker man till Specialpedagogisk resursgrupp?+
Specialpedagogisk resursgrupp är kommunal, så ansökan görs i Helsingborgs skolval.
Intresseanmälan
Hör av er till Specialpedagogisk resursgrupp
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Specialpedagogisk resursgrupp ännu.Skriv det första
Alla grundskolor i Helsingborg
Om uppgifterna
Skolenhetskod 14811566. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.
Offentlig uppgift · Skolverket skolenhetsregistret·Metod & källorÖppna källan
