Central Insamlingsenhet
Central Insamlingsenhet är en kommunal central insamlingsenhet i Vellinge, Skåne län.
Vellinges grundskolor har i snitt 12,3 — elever per lärare. Siffran är kommunens; för den här skolan redovisas inget eget tal.
Fågelvägen 14,6 km bort finns närmaste andra central insamlingsenhet: Central Insamlingsenhet.
Källor: Kommunens snitt av 14 grundskolor, Skolverket 2025/26
Snabbfakta om Central Insamlingsenhet
- Skolform
- Central insamlingsenhet
- Huvudman
- Vellinge Kommun
- Ort
- Vellinge
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Skolverket skolenhetsregistret.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Central insamlingsenhet, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
- Central Insamlingsenhet, Kommunal verksamhet
28,5 km fågelvägen · Lund · Kommun
- Central insamlingsenhet
Officiell statistik
Siffror om skolan
Alla mått för skolan
Ingen statistik hos Skolverket ännu
Skolverket publicerar inte statistik för alla skolenheter — det gäller ofta nystartade enheter och små enheter. Så snart uppgifterna finns hämtar vi dem automatiskt.
Grunddata från Skolverket
Officiella uppgifter
Källa: Skolverket skolenhetsregistret, hämtad 24 oktober 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Vellinge KommunVerifierad
- Organisationsnummer
- 212000-1033Verifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Norrevångsgatan 3, 23581 Vellinge
- Postadress
- Vellinge kommun, 23581 Vellinge
- Kommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Telefon
- 040-42 50 46Uppgift från Skolverket skolenhetsregistret
- E-post
- vellinge.kommun@vellinge.seUppgift från Skolverket skolenhetsregistret
- Webbplats
- http://www.vellinge.seUppgift från Skolverket skolenhetsregistret
Utbildning
- Verksamhet
- Central insamlingsenhetVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Skolan är kommunal, så ansökan görs i Vellinge skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Central Insamlingsenhet
Vem driver Central Insamlingsenhet?+
Vellinge Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-1033.
Var ligger Central Insamlingsenhet?+
Norrevångsgatan 3, 23581, Vellinge.
Hur når jag Central Insamlingsenhet?+
Via telefon 040-42 50 46, e-post vellinge.kommun@vellinge.se och webbplatsen http://www.vellinge.se.
Hur söker man till Central Insamlingsenhet?+
Central Insamlingsenhet är kommunal, så ansökan görs i Vellinges skolval.
Intresseanmälan
Hör av er till Central Insamlingsenhet
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Central Insamlingsenhet ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod 71816269. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.
Offentlig uppgift · Skolverket skolenhetsregistret·Metod & källorÖppna källan
