Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet
Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet är en kommunal central insamlingsenhet i Lidingö, Stockholms län.
I Lidingö är antalet elever per lärare i snitt 13 bland kommunens grundskolor. För den här skolan saknas uppgiften.
Närmaste andra central insamlingsenhet är Språkcentrum, 5,3 km bort fågelvägen.
Källor: Kommunens snitt av 18 grundskolor, Skolverket 2025/26
Snabbfakta om Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet
- Skolform
- Central insamlingsenhet
- Huvudman
- Lidingö Kommun
- Ort
- Lidingö
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Skolverket skolenhetsregistret.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Central insamlingsenhet, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
- Central Insamlingsenhet Enskild verksamhet
6,1 km fågelvägen · Stockholm · Kommun
- Central insamlingsenhet
Officiell statistik
Siffror om skolan
Alla mått för skolan
Ingen statistik hos Skolverket ännu
Skolverket publicerar inte statistik för alla skolenheter — det gäller ofta nystartade enheter och små enheter. Så snart uppgifterna finns hämtar vi dem automatiskt.
Grunddata från Skolverket
Officiella uppgifter
Källa: Skolverket skolenhetsregistret, hämtad 24 oktober 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Lidingö KommunVerifierad
- Organisationsnummer
- 212000-0191Verifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Lejonvägen 15, 18182 Lidingö
- Postadress
- Lidingö stad, Lärande- och kulturförvaltningen, 18182 Lidingö
- Kommun
- Lidingö
- Län
- Stockholms län
- Telefon
- 08-731 30 20Uppgift från Skolverket skolenhetsregistret
- E-post
- skola@lidingo.seUppgift från Skolverket skolenhetsregistret
- Webbplats
- http://www.lidingo.se/barnochutbildningUppgift från Skolverket skolenhetsregistret
Utbildning
- Verksamhet
- Central insamlingsenhetVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Skolan är kommunal, så ansökan görs i Lidingö skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet
Vem driver Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet?+
Lidingö Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-0191.
Var ligger Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet?+
Lejonvägen 15, 18182, Lidingö.
Hur når jag Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet?+
Via telefon 08-731 30 20, e-post skola@lidingo.se och webbplatsen http://www.lidingo.se/barnochutbildning.
Hur söker man till Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet?+
Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet är kommunal, så ansökan görs i Lidingös skolval.
Intresseanmälan
Hör av er till Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod 30022120. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.
Offentlig uppgift · Skolverket skolenhetsregistret·Metod & källorÖppna källan
