Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet
Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet är en kommunal central insamlingsenhet i Falun, Dalarnas län.
Faluns grundskolor har i snitt 12 — elever per lärare. Siffran är kommunens; för den här skolan redovisas inget eget tal.
Fågelvägen 50 meter bort finns närmaste andra central insamlingsenhet: Centralt rektorsområde.
Falun har 2 aktiva grundskolor i registret.
Källor: Kommunens snitt av 24 grundskolor, Skolverket 2025/26
Snabbfakta om Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet
- Skolform
- Central insamlingsenhet
- Huvudman
- Falu Kommun
- Ort
- Falun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Skolverket skolenhetsregistret.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Central insamlingsenhet, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Officiell statistik
Siffror om skolan
Alla mått för skolan
Ingen statistik hos Skolverket ännu
Skolverket publicerar inte statistik för alla skolenheter — det gäller ofta nystartade enheter och små enheter. Så snart uppgifterna finns hämtar vi dem automatiskt.
Grunddata från Skolverket
Officiella uppgifter
Källa: Skolverket skolenhetsregistret, hämtad 24 oktober 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Falu KommunVerifierad
- Organisationsnummer
- 212000-2221Verifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Slaggatan 4 plan 2-4, 79171 Falun
- Postadress
- Falu kommun Skolkontoret, 79183 Falun
- Kommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Telefon
- 023-830 00Uppgift från Skolverket skolenhetsregistret
- E-post
- kontaktcenter@falun.seUppgift från Skolverket skolenhetsregistret
- Webbplats
- http://www.falun.seUppgift från Skolverket skolenhetsregistret
Utbildning
- Verksamhet
- Central insamlingsenhetVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Skolan är kommunal, så ansökan görs i Falun skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet
Vem driver Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet?+
Falu Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-2221.
Var ligger Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet?+
Slaggatan 4 plan 2-4, 79171, Falun.
Hur når jag Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet?+
Via telefon 023-830 00, e-post kontaktcenter@falun.se och webbplatsen http://www.falun.se.
Hur söker man till Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet?+
Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet är kommunal, så ansökan görs i Faluns skolval.
Intresseanmälan
Hör av er till Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Central Insamlingsenhet Kommunal verksamhet ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod 12947426. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.
Offentlig uppgift · Skolverket skolenhetsregistret·Metod & källorÖppna källan
